10 stycznia 2023

MAPA MARZEŃ

 

przez niektórych postrzegana jako relaksacyjna zabawa, rodzaj scrapbookingu. Tworzona w otoczeniu sympatycznego grona osób, może stanowić jedną z alternatyw wspólnego spędzania czasu. 

 

Skrajnie różne podejście do tworzenia mapy mają Ci dla, których jest ona obowiązkowym rytuałem  początku roku. Do 48 h po nowiu, wykorzystując prawo przyciągania, za pomocą mapy marzeń wysyłają oni swoje życzenia w świat aby się darzyło.  Jej tworzenie odbywa się wg. ściśle określonych zasad na siatce bagua. 

 

Czym dla mnie jest mapa marzeń ?

 

To fantastyczne narzędzie coachingowe. Pozwala zdefiniować wartości a wraz z nimi pragnienia. Jeśli potraktujemy ją poważnie a nie jako wyklejankę przypadkowo znalezionych obrazków, jej  tworzenie stanowić będzie proces poznawania siebie, sięgania do wnętrza i odnajdowania tego co na co dzień ukryte. A kiedy już znajdziemy klucz do własnego ja, przy jej pomocy określimy sprawy dla nas istotne, marzenia, które dzięki niej nabiorą formy celów do realizacji. 

 

Jako narzędzie:

 

  • zmusza do refleksji
  • wyciąga na światło dzienne pragnienia
  • motywuje
  • podtrzymuje realizację celów
  • jest drogowskazem

 

 

Jak stworzyć mapę marzeń?

 

Tradycyjnie:

 

przy pomocy kartonu, najlepiej formatu co najmniej A3, zdjęć własnych, fotografii  i wycinków z gazet. Przydadzą się klej, nożyczki i co tylko przyjdzie Ci jeszcze do głowy np. pieniądze, guziki, wstążki, naklejki, afirmacje itd. Jeśli będziesz chciał na końcu oprawić mapę marzeń i powiesić na ścianie - przyda Ci się również antyrama.

 

Jeżeli chcesz stworzyć mapę zgodnie z zasadami feng shui powinieneś wykorzystać do tego siatkę bagua. Jest to kwadrat podzielony na 9 równych części, które zawierają każdy aspekt naszego życia. 1. Bogactwo, Obfitość 2. Sława i Uznanie 3. Miłość 4. Rodzice, Autorytety, Zdrowie 5. Ja, Poczucie wartości 6. Dzieci, Hobby 7. Wiedza i Nauka 8. Kariera, wizja i misja 9. Przyjaciele, podróże Dzieli się więc kartkę na 9 równych pól i każdą wykleja się zdjęciami, które przedstawiają to czego pragniemy doświadczyć w danym obszarze w ciągu NAJBLIŻSZEGO ROKU.

 

Ja jednak z różnych względów lubię poszaleć z mapą bez ograniczeń i struktur. A jeżeli już miałabym się skłaniać ku strukturze to ta, która najbardziej do mnie przemawia to umieszczenie swojego radosnego zdjęcia po środku mapy a następnie wklejanie obrazów symbolizujących pragnienia, od własnego zdjęcia ku brzegom kartonu, kierując się ich ważnością lub terminem realizacji. W takiej formule najistotniejsze lub najpilniejsze cele, znajdowałyby się na środku mapy.

 

Pamiętaj to Twoja mapa i Ty decydujesz jakimi kryteriami kierujesz się przy jej tworzeniu i do czego ma Ci służyć !

 

Nowocześnie:

 

możesz też stworzyć mapę przy pomocy wszelkich programów umożliwiających robienie kolażu zdjęć. Jeśli nie masz gazet, lub taka forma jest Ci bliższa - technologia przychodzi Ci z pomocą. Wykorzystując zdjęcia własne lub z banków zdjęć, stworzysz cyfrową mapę marzeń.

 

Istotne jest aby mapa była często w zasięgu naszego wzroku. Dlatego albo wieszamy ją na ścianie albo umieszczamy na pulpicie komputera czy wygaszaczu telefonu, tak abyśmy nie stracili celów z oczu.

 

 

Mapa tak jak napisałam wyżej, może być wykorzystywana jako bardzo istotne narzędzie coachingowe.

 

  • Po pierwsze projektuje mózg na rzeczy dla nas ważne, dzięki wizualizacji marzeń.
  • Proces analityczny, który doprowadza do ostatecznego wyglądu mapy jest dobrym punktem wyjścia do dalszej pracy rozwojowej. Może zastąpić, stosowane często jako wstępne narzędzie pracy coacha "koło życia". 
  • Przyjrzenie się poszczególnym obszarom życia i potrzebom z nimi związanymi, pomaga wytypować te obszary i cele, które stanowią  dźwignię czyli zmiana w tym obszarze pociągnie zmiany w kolejnych. 
  • Mapa kreuje pytania czyli najmocniejsze narzędzie coacha: co jest dla mnie ważne? dlaczego to jest dla mnie istotne? co chcę a czego nie chcę w swoim życiu? czy są marzenia, których realizację odkładam już od lat i co się za tym kryje? co pomaga a co przeszkadza mi w realizacji celów? jak będę się czuła kiedy zrealizuję swoje marzenia ? kim ja się stanę kiedy moja mapa marzeń stanie się rzeczywistością?

 

Ja wykonuję mapę marzeń bardzo często z początkiem roku na moich warsztatach rozwojowych ale można ją wykonać w każdym momencie. 

 

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia !

 

 

Coach kariery Warszawa

Wykreowane przez  Kobieca Energia w Biznesie